Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Tab
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Ion 5100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 235.7 x 154.5 x 7.5 mm (9.28 x 6.08 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS - cellular model only |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p |
MEMORY
2 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Colors | Polar Blue, Luna Grey |
| Models | ZAEH0019IN, ZAEH0180IN, ZAEJ0054IN |
NETWORK
5 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G bands | LTE - cellular model only |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
SOUND
2 specs| Specification | Tab |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |