Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Legion Y700 (Gen 4)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Charging | 68W wired Bypass charging |
| Type | Li-Po 7600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 7 mm thickness |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | 1x USB Type-C 2.0 & 1x USB Type-C 3.2 Gen2, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Resolution | 1904 x 3040 pixels, 16:10 ratio (~408 ppi density) |
| Size | 8.8 inches, 224.8 cm2 |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 165Hz, HDR, 600 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Sensors | Unspecified |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Colors | Black, White |
| Models | TB322FC, ZAG40002CN |
NETWORK
6 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Tuned by JBL |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |