Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Legion Y700 (2025)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Charging | 68W wired Bypass charging |
| Type | Li-Po 6550 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 208.5 x 129.5 x 7.8 mm (8.21 x 5.10 x 0.31 in) |
| SIM | No |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | 1x USB Type-C & 1x USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~343 ppi density) |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 165Hz, Dolby Vision, HDR10, 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Colors | Eclipse Black |
| Models | TB321FU |
NETWORK
6 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Legion Y700 (2025) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Tuned by JBL |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |