Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Idea Tab Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired Reverse wired |
| Type | Li-Po 10200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Dimensions | 291.8 x 189.1 x 6.9 mm (11.49 x 7.44 x 0.27 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 620 g (1.37 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 Anti-reflection coating (optional) |
| Resolution | 2944 x 1840 pixels, 16:10 ratio (~273 ppi density) |
| Size | 12.7 inches, 467.7 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, HDR10, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, (wide), AF |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Colors | Luna grey, Green |
| Models | ZAE40142GR, TB373FU |
NETWORK
6 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 (4 nm) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Idea Tab Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No JBL sound 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |