Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lava Bold N1
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Dimensions | 165.9 x 76.6 x 8.2 mm (6.53 x 3.02 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Colors | Royal Blue, Champagne Gold |
NETWORK
6 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T765 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Bold N1 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |