Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel VistaTab 30GT
- Battery:
- 7000
BATTERY
2 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 7000 mAh |
BODY
2 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Dimensions | 7 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | NO |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels*, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 11, 350.9 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Colors | Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultimate (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | VistaTab 30GT |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |