Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel Vision 3
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
1 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| SIM | Dual SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Colors | Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| GPU | IMG8322 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Vision 3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |