Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel Super 26 Ultra
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Drop resistant up to 1.5m |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
4 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~392 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 110.5 cm2 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, PWM, 4500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), AF XX MP, (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Card Slot | Unspecified |
MISC
1 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Colors | Silver, Blue, Gold, Silver/Gold |
NETWORK
5 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| OS | Android 15, itel OS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| Single | Yes |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Super 26 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |