Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel Power 70
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 192.4 g (6.81 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity The battery case is included in the retail package |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP |
| Video | YES |
MEMORY
2 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Colors | Black, Marine, Bronze, Silver |
| Models | P673L |
NETWORK
5 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek Helio G50 Ultimate |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 14, itel OS 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Power 70 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |