Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel City 100
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| Type | 5200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm (6.60 x 3.05 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP |
| Video | YES |
MEMORY
2 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Colors | Navy Blue, Pure Titanium, Fairy Purple |
| Models | C671L |
NETWORK
5 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14, Pure 14.5 OS |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | City 100 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |