Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel A95
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
1 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | YES |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Protection | Panda Glass |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~265 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 106.9 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.6, (wide), AF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Colors | Calx Titanium, Black, Green |
| SAR | 1.12 W/kg (head) 0.79 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, itel OS 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |