Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel A90
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Dimensions | 8.6 mm thickness |
| SIM | Dual SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | NO |
| Positioning | GBP |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 1500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Colors | Starlit Black, Space Titanium, Aurora Blue, Cosmic Green |
| Models | A6610L |
NETWORK
5 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| OS | Android 14, itel OS 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | A90 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |