Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel A48
- Battery:
- 3000
BATTERY
1 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Type | 3000 mAh |
BODY
1 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| SIM | Dual SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~288 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 89.8 cm2 |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Colors | Black, Purple, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| OS | Android 10 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | A48 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |