Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Itel A100C
- Battery:
- 5000
BATTERY
1 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
BODY
2 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Internal | 64GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Colors | Pure Black, Titanium Gold, Blaze Blue, Silk Green |
NETWORK
5 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | A100C |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |