Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Smart 9
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.7 x 77.1 x 8.4 mm (6.52 x 3.04 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.07", 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Colors | Metallic Black, Neo Titanium, Mint Green, Sandstone Gold |
| Models | X6532 |
NETWORK
5 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 38, 41, 40, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 14 (Go edition), XOS 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.96", 1.12µm |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Smart 9 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |