Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Smart 10 HD
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
3 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash |
| Single | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Internal | 64GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Colors | Timber Black, Shiny Gold, Crystal Green, Galaxy White |
| Models | X6525D |
NETWORK
5 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC1 |
| OS | Android 14 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Smart 10 HD |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |