Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Note 40X 5G
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Charging | 18W wired, 50% in 31 min Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Dimensions | 168.9 x 76.5 x 8.3 mm (6.65 x 3.01 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Dust and splash resistant |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, (macro) Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Colors | Palm Blue, Lime Green, Starlit Black |
| Models | X6838 |
NETWORK
6 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, XOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Note 40X 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |