Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Note 40 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 26 min 20W wireless MagCharge Reverse wired Reverse wireless |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 164.3 x 74.5 x 8.1 mm (6.47 x 2.93 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Weight | 190 g or 196 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4 2 MP, f/2.4 |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Colors | Vintage Green, Titan Gold, Racing Edition |
| Models | X6851 |
NETWORK
6 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| OS | Android 14, XOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Note 40 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |