Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Note 30
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm (6.64 x 3.02 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) QVGA |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Colors | Obsidian Black, Interstellar Blue, Sunset Gold |
| Models | X6833B, X6716B |
NETWORK
5 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Note 30 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |