Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Hot 60
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Charging | 18W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Type | 5200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 166 x 76.8 x 7.8 mm (6.54 x 3.02 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 560 nits (typ), 700 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), AF other unspecified cameras |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60/120fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM UFS |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Colors | Sleek Black, Tundra Green, Shadow Blue, Caramel Glow |
| Models | X6726 |
NETWORK
6 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| OS | Android 15, XOS 15.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Hot 60 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |