Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix Hot 50 Pro 4G
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 50% in 27 min Reverse wired Bypass charging |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 167 x 76.4 x 7.4 mm (6.57 x 3.01 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 550 nits (typ), 1800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.8", AF 2 MP, f/2.4, (depth) 3rd unspecified camera |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Colors | Sleek Black, Titanium Grey, Glacier Blue |
| Models | X6881 |
NETWORK
5 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, up to 1 major Android upgrades, XOS 14.5 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Hot 50 Pro 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |