Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Infinix 15T
- Battery:
- Li-ion
BATTERY
2 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Charging | 67W fast charging |
| Type | Li-ion Si-Ca 5500 mAh (non-removable) |
BODY
4 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Build | Glass front (Xiaomi Shield Glass), aluminum alloy frame (6M42) |
| Dimensions | N/A |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual standby) |
| Weight | N/A |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, DisplayPort, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Protection | Xiaomi Shield Glass |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels (~444 PPI density) |
| Size | 6.7 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors |
FEATURES
2 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Others | Torch, IP68 water resistance, aluminum frame |
| Sensors | Fingerprint (under-display, optical), accelerometer, barometer, compass, gyro, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, LED Flash |
| Triple | 50 MP (wide) 50 MP (ultrawide) 13 MP (telephoto or depth) |
| Video | Yes (exact resolution unspecified) |
MEMORY
1 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Colors | Various |
NETWORK
6 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G bands | 5G SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| CPU | 3.25 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8400 |
| GPU | Mali-G720 |
| OS | Android 15, HyperOS |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| Single | 32 MP |
| Video | Yes |
SOUND
3 specs| Specification | 15T |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Audio Features | 24-bit/192kHz Hi-Res audio, Hi-Res wireless, Qualcomm XPAN (24-bit/96kHz) |
| Loudspeaker | Yes |