Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Pura X Max
- Battery:
- 5300
BATTERY
2 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Charging | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | 5300 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 166.5 x 120 x 5.2 mm Folded: 85 x 120 x 11.2 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) Stylus support |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Resolution | 1828 x 2584 pixels (~412 ppi density) Cover display: LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, 5.4 inches, 1264 x 1848 pixels, 412 PPI, Huawei Kunlun Glass 2 |
| Size | 7.7 inches, 179.5 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, HDR Vivid |
FEATURES
1 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 81mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
MEMORY
2 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White, Olive, Orange |
| Models | HOP-AL00 |
NETWORK
6 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| GPU | Maleoon 935 |
| OS | HarmonyOS 6.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K, 1080p, HDR Vivid |
SOUND
2 specs| Specification | Pura X Max |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |