Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Pocket S
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Charging | 40W wired, 52% in 20 min 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.2 mm Folded: 87.3 x 75.5 x 15.2 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Resolution | 1188 x 2790 pixels, 21:9 ratio (~442 ppi density) Cover display: OLED, 1.04 inch, 340 x 340 pixels, 328 ppi |
| Size | 6.9 inches, 109.2 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable OLED, 1B colors, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Dual | 40 MP, f/1.8, (wide), PDAF 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
MEMORY
2 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Colors | Blue, Pink, Gren, Silver, Gold, Black |
| Models | BAL-AL60 |
NETWORK
5 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 642L |
| OS | HarmonyOS 3.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 10.7 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Pocket S |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |