Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Pocket 2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Charging | 66W wired, 52% in 20 min 40W wireless 5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 4520 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.3 mm Folded: 87.8 x 75.5 x 15.3 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 199 g or 202 g (7.02 oz) |
| others | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Resolution | 1136 x 2690 pixels (~420 ppi density) |
| Size | 6.94 inches, 111.9 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2200 nits (peak) |
| others | Cover display: LTPO OLED, 1.15 inch, 340 x 340 pixels, 296 ppi |
FEATURES
2 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| others | BDS Satellite Messaging - China only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, 3x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 2 MP, (spectral) |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Colors | Black, Purple, White, Gray |
| Models | LEM-AL00 |
NETWORK
1 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
2 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 10.7 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Pocket 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |