Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei nova 14 Lite
- Battery:
- 5500
BATTERY
2 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| Type | 5500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Dimensions | 161.8 x 75.5 x 7.2 mm (6.37 x 2.97 x 0.28 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 2160Hz PWM |
FEATURES
1 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", Dual Pixel PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | TYR-AL00 |
NETWORK
6 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
1 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| OS | HarmonyOS 5.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/2.4, 1/2.5 |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | nova 14 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |