Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei nova 13
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Charging | 100W wired, 3-50% in 10 min 5W reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Dimensions | 161.4 x 75.3 x 7 mm (6.35 x 2.96 x 0.28 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| others | Splash, water and dust resistant |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
FEATURES
2 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| others | BDS Satellite Calling and Messaging - China only Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Card Slot | No |
| others | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
MISC
2 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Purple, Green |
| Models | BLK-AL80 |
NETWORK
1 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
1 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| OS | HarmonyOS 4.2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | nova 13 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |