Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei nova 12s
- Battery:
- 4500
BATTERY
2 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Charging | 66W wired, 3-62% in 15 min, 3-100% in 30 min Reverse wired |
| Type | 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Dimensions | 161.3 x 75 x 6.9 mm (6.35 x 2.95 x 0.27 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112Ëš (ultrawide) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Colors | Black, Green, White, Gold |
| Models | FOA-LX9 |
NETWORK
1 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 642L |
| OS | EMUI 14, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 60 MP, f/2.4, 100Ëš (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | nova 12s |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |