Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei nova 12 ultra
- Battery:
- 4600
BATTERY
2 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Charging | 100W wired, 3-60% in 10 min 5W reverse wired |
| Type | 4600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Build | Glass front, silicone polymer back (eco leather) |
| Dimensions | 163.1 x 75 x 7.7 mm (6.42 x 2.95 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM+ Nano-SIM |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Protection | Kunlun Glass |
| Resolution | 1224 x 2776 pixels (~449 ppi density) |
| Size | 6.76 inches, 108.8 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
FEATURES
2 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Others | BDS Satellite Calling and Messaging - China only Virtual proximity sensing |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.4-4.0, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112Ëš (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Internal | 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | ADA-AL00U |
NETWORK
1 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| Double | 8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 60 MP, f/2.4, 17mm, 100Ëš (ultrawide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | nova 12 ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |