Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei nova 11i
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Charging | 40W wired, 60% in 30 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Dimensions | 164.6 x 75.6 x 8.6 mm (6.48 x 2.98 x 0.34 in) |
| Others | Splash and dust resistant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~385 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 112.0 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Colors | Starry Black, Mint Green |
| Models | MAO-LX9, MAO-LX9N |
NETWORK
5 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 66, 26, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | EMUI 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | nova 11i |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |