Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei nova 11 Ultra
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Charging | 100W wired, 20-80% in 10 min Reverse wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Dimensions | 164.3 x 74.4 x 7.9 mm (6.47 x 2.93 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Protection | Kunlun Glass |
| Resolution | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
FEATURES
2 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Others | BDS Satellite Messaging (Emergency SOS service) - China only |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Colors | Black, Green |
| Models | GOA-AL80U |
NETWORK
5 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 642L |
| OS | HarmonyOS 3.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| Dual | 8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | nova 11 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |