Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad T 10s
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.9 mm (9.46 x 6.26 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 5 MP, f/2.2, PDAF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| others | eMMC 5.1 |
MISC
2 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Colors | Gold, Deepsea Blue |
| Models | AGS3-L09, AGS3-W09, AGS3K-W09 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| CPU | Kirin 710A (14 nm) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | MatePad T 10s |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| others | Tuned by Harman Kardon |