Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad SE 11
- Battery:
- 7700
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired 5W reverse wired |
| Type | 7700 mAh |
BODY
5 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 252.3 x 163.8 x 6.9 mm (9.93 x 6.45 x 0.27 in) |
| SIM | No |
| Weight | 475 g (1.05 lb) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Colors | Nebula Gray, Crystal Blue |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
1 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| OS | HarmonyOS 2.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad SE 11 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |