Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Pro 13.2 (2025)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Charging | 100W wired 7.5W reverse wired |
| Type | Li-Po 10100 mAh |
BODY
5 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Build | Glass front, nylon fiber back, magnesium alloy frame |
| Dimensions | 289.1 x 196.1 x 5.5 mm (11.38 x 7.72 x 0.22 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 580 g (Wi-FI) or 590 g (LTE) (1.28 lb) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Resolution | 2880 x 1920 pixels, 3:2 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1000 nits (peak) |
FEATURES
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| others | BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | WEB-W00, PCE-W29 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Kirin T92 |
| OS | Harmony OS 4.3 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 (2025) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |