Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Pro 13.2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Charging | 88W wired, 85% in 40 min |
| Type | Li-Po 10100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Dimensions | 289.1 x 196.1 x 5.5 mm (11.38 x 7.72 x 0.22 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Resolution | 2880 x 1920 pixels, 3:2 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Green |
| Models | PCE-W30, PCE-AL30 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| OS | Harmony OS 4.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2 TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad Pro 13.2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |