Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Charging | 40W wired 27W wireless |
| Type | Li-Po 10,050 mAh |
| others | 10W wireless reversed 5W reverse wired |
BODY
4 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Dimensions | 286.5 x 184.7 x 6.7 mm (11.28 x 7.27 x 0.26 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 609 g (1.34 lb) |
| others | Stylus support (magnetic) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~240 ppi density) |
| Size | 12.6 inches, 460.3 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| others | Dual 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide) TOF 3D |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Colors | Matte Gray, Green, Silver |
| others | WGR-W09, WGR-W19, WGR-AN19 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Technology | SM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Kirin 9000E 5G (5 nm) - Wi-Fi model Kirin 9000 5G (5 nm) - 5G model |
| GPU | Mali-G78 MP22 - Wi-Fi model Mali-G78 MP24 - 5G model |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| others | Single 8 MP, f/2.0 |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad Pro 12.6 (2021) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| others | 3.5mm jack No |