Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Pro 11 (2024)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Charging | 66W wired |
| Type | Li-Po 8300 mAh |
| others | 5W reverse wired |
BODY
4 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Dimensions | 249.2 x 160.4 x 5.9 mm (9.81 x 6.31 x 0.23 in) |
| SIM | No |
| Weight | 449 g g cellular model) (15.84 oz) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ) |
FEATURES
2 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| others | BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS 3.1 |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Colors | Gray, Blue, White, Black |
| Models | XYAO-W00 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.49 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad Pro 11 (2024) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |