Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Pro 11(2022)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Charging | 66W wired (GOT-W09, GOT-AL09, GOT-AL19) 40W wired (GOT-W29) Reverse wired |
| Type | Li-Po 8300 mAh |
BODY
4 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Dimensions | 249.2 x 160.4 x 5.9 mm (9.81 x 6.31 x 0.23 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 449 g (455 g cellular model) (15.84 oz) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, (5.1 for GOT-W29), A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band (dual-band for GOT-W29), Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS 3.1 |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Colors | Golden Black, Galaxy Blue, Crystal White, Brocade White |
| Models | GOT-W09, GOT-W29, GOT-AL09, GOT-AL19 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) - GOT-W29 Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - GOT-W09, GOT-AL09, GOT-AL19 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) - GOT-W29 Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) - GOT-W09, GOT-AL09, GOT-AL19 |
| GPU | Adreno 650 - GOT-W29 Adreno 660 - GOT-W09, GOT-AL09, GOT-AL19 |
| OS | HarmonyOS 3.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad Pro 11(2022) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |