Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Pro 10.8 (2021)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Charging | 40W wired 27W wireless 10W wireless reversed 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 7250 mAh |
BODY
5 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 246 x 159 x 7.2 mm (9.69 x 6.26 x 0.28 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| others | Stylus support (magnetic) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~280 ppi density) |
| Size | 10.8 inches, 338.2 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 540 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | Nano Memory (dedicated slot) |
| others | UFS 3.1 |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Colors | Dark Blue, White |
| Models | MRR-W29 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | MatePad Pro 10.8 (2021) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| others | Tuned by Harman Kardon |