Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad Air (2025)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Charging | 66W wired, UFCS, 100% in 85 min |
| Type | Li-Po 10100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 270 x 183 x 5.9 mm (10.63 x 7.20 x 0.23 in) |
| SIM | No Stylus support (magnetic) |
| Weight | 555 g (1.22 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Resolution | 2800 x 1840 pixels, 3:2 ratio (~279 ppi density) |
| Size | 12.0 inches, 426.4 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 1000 nits (peak), HDR Vivid |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
MEMORY
1 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Colors | Pink, Green, White, Gray |
| Models | LRT-W20, LRT-W30 |
NETWORK
6 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
1 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| OS | HarmonyOS 5.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad Air (2025) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Audio Vivid |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |