Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Type | Li-Po 7250 mAh |
BODY
5 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 245.2 x 155 x 7.5 mm (9.65 x 6.10 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.4 inches, 307.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 470 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Colors | White, Dark Blue |
| Models | BAH3-AN10 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.36 GHz Cortex-A76 & 3x2.22 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Kirin 820 5G (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | MatePad 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| others | Tuned by Harman Kardon |