Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad 11.5 S (2025)
- Battery:
- 8800
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Charging | 40W wired 5W reverse wired |
| Type | 8800 mAh |
BODY
3 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Dimensions | 261 x 177.3 x 6.1 mm (10.28 x 6.98 x 0.24 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Resolution | 1840 x 2800 pixels, 3:2 ratio (~291 ppi density) Anti-glare |
| Size | 11.5 inches, 391.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 144Hz, HDR Vivid |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Single | 13 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver, Mint, Purple |
| Models | SLG-W50, SLG-W10 |
NETWORK
6 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
2 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| OS | Harmony OS 5.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad 11.5 S (2025) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |