Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad 11.5
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Type | Li-Po 7700 mAh |
BODY
5 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 260.9 x 176.8 x 6.9 mm (10.27 x 6.96 x 0.27 in) |
| SIM | No |
| Weight | 499 g (1.10 lb) |
| others | Stylus support |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, magnetic accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Resolution | 1440 x 2200 pixels, 3:2 ratio (~229 ppi density) |
| Size | 11.5 inches, 391.0 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Type | FT LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Colors | Space Gray |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 644 |
| OS | Harmony OS 3.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| Single | 8 MP, 105˚ (ultrawide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | MatePad 11.5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |