Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei MatePad 11 (2021)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 7250 mAh |
BODY
4 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Dimensions | 253.8 x 165.3 x 7.3 mm (9.99 x 6.51 x 0.29 in) |
| SIM | No |
| Weight | 485 g (1.07 lb) |
| others | Stylus support (magnetic) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~276 ppi density) |
| Size | 10.95 inches, 347.7 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Colors | Matte Gray |
| Models | DBY-W09 |
NETWORK
1 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | HarmonyOS 2.0, upgradable to 3.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | MatePad 11 (2021) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| others | Tuned by Harman Kardon |