Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Mate X7
- Battery:
- 5600
BATTERY
2 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Charging | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | 5600 mAh - International model 5525 mAh - China model |
BODY
4 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Build | Glass front, nylon fiber or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 156.8 x 144.2 x 4.5 mm Folded: 156.8 x 73.8 x 9.5 mm |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - International · Nano-SIM + Nano-SIM - China IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) Aerospace-grade aluminum |
| Weight | 236 g (8.32 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Resolution | 2210 x 2416 pixels (~412 ppi density) Cover display: LTPO OLED, 120Hz, 1440Hz PWM, HDR, 3000 nits (peak), 6.49 inches, 1080 x 2444 pixels, Kunlun Glass 2, 412 ppi |
| Size | 8.0 inches, 202.7 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, HDR Vivid, 2500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer BDS Satellite and Messaging - China only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS* 50 MP, f/2.2, 81mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF *1/1.56" sensor size for 256GB / 512GB 12GB RAM models 1/1.28" sensor size for 512GB/1TB 16/20GB RAM models |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
MEMORY
2 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Colors | Black, Brocade White, Nebula Red, Purple, Blue |
| Models | DEL-AL10, DEL-LX9 |
NETWORK
6 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | SA/NSA - China model only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| GPU | Maleoon 935 |
| OS | HarmonyOS 6.0, EMUI 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Mate X7 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |