Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Mate X6
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Charging | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 5110 or 5200 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Build | Glass front, nylon fiber or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 156.6 x 144.1 x 4.6 mm Folded: 156.6 x 73.8 x 9.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| others | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) Aerospace-grade aluminum |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
5 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Protection | Kunlun Glass 2 |
| Resolution | 2240 x 2440 pixels (~418 ppi density) |
| Size | 7.93 inches, 202.1 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR Vivid, 1800 nits (peak) |
| others | Cover display: LTPO OLED, 120Hz, HDR, 2500 nits (peak), 6.45 inches, 1080 x 2440 pixels |
FEATURES
2 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| others | BDS Satellite and Messaging - China only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
MEMORY
3 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS |
MISC
2 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Red |
| Models | ICL-AL10, ICL-LX9 |
NETWORK
1 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Kirin 9020 |
| GPU | Maleoon 920 |
| OS | HarmonyOS 4.3 / EMUI 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Mate X6 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |