Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Mate X3
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Charging | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless |
| Type | Li-Po 4800 mAh (Global) Si/C Li-Ion 5060 mAh (China only) |
BODY
5 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or eco leather back, aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 156.9 x 141.5 x 5.3 mm Folded: 156.9 x 72.4 x 11.1 mm |
| Others | IPX8 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus support (both displays) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 239 g or 241 g (8.43 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
5 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Others | Cover display: OLED, 120Hz, 6.4 inches, 1080 x 2504 pixels |
| Protection | Kunlun Glass (cover display only) |
| Resolution | 2224 x 2496 pixels (~426 ppi density) |
| Size | 7.85 inches, 197.5 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPX8 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus support (both displays) |
FEATURES
2 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Others | BDS Satellite Messaging - China only |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, altimeter |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
3 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Card Slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Others | UFS |
MISC
2 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Violet, Dark Green, Gold |
| Models | ALT-AL00, ALT-L29 |
NETWORK
5 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
| OS | HarmonyOS 3.1 (China), EMUI 13.1 (Europe), no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| Dual | 8 MP, f/2.4, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Mate X3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |