Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Mate 70 Air
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Dimensions | 165 x 81.5 x 6.6 mm (6.50 x 3.21 x 0.26 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) Stylus support |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | NO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Protection | Kunlun Glass |
| Resolution | 1320 x 2760 pixels, 19:9 ratio (~437 ppi density) |
| Size | 7.0 inches, 123.0 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR Vivid, 4000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer BDS Satellite Messaging (Two-way) - China only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.3", PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Colors | Black, White, Silver |
| Models | SUP-AL90 |
NETWORK
6 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
3 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Kirin 9020A (7 nm) - 12GB RAM Kirin 9020B (7 nm) - 16GB RAM |
| OS | HarmonyOS 5.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 10.7 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Mate 70 Air |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |