Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Mate 30E Pro 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Charging | 40W wired 27W wireless Reverse wireless |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| others | Infrared port Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, HDR10 |
FEATURES
1 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Features | Leica optics, color spectrum sensor, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Triple | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF TOF 3D, (depth) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS |
MEMORY
3 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| others | UFS 3.0 |
MISC
2 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Colors | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green, Orange, Forest Green |
| Models | LIO-AN00m |
NETWORK
1 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Kirin 990E 5G (7 nm+) |
| GPU | Mali-G76 MP14 |
| OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Mate 30E Pro 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| others | 32-bit/384kHz audio |