Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Huawei Huawei MatePad T 8
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Type | Li-Po 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Dimensions | 199.7 x 121.1 x 8.6 mm (7.86 x 4.77 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| others | eMMC 5.1 |
MISC
2 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Colors | Deepsea Blue |
| Models | Kobe2-L09, Kobe2-L03, KOB2-L09, KOB2-W09 |
NETWORK
1 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.50 GHz Cortex A53) |
| Chipset | Mediatek MT8768 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Huawei MatePad T 8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |